1255797734-194891058
Arūnas Trukanas - Daugėja Mažosios Lietuvos genocido įkalčių
2012-10-12
PDF Spausdinti El. paštasJau šešeri metai kaip spalio 16-oji, LR Seimo nutarimu, paskelbta Mažosios Lietuvos genocido diena. 1944 m. spalio 16 d. į Karaliaučiaus kraštą įsiveržė Baltarusijos III fronto kariuomenė. Taip prasidėjo Mažosios Lietuvos genocidas, per kurį buvo išžudyta 328 tūkstančių vietinių civilių gyventojų, iš kurių beveik 130 tūkstančių - lietuvių kilmės.

Likę 102 tūkstančiai 1947–1949 m. deportuoti.

 

Sekantis žingsnis, neteisėtai kolonizuojant Karaliaučiaus kraštą, buvo jo vietovardžių pakeitimas į rusiškus.

 

Dar 1941 metų lapkričio 17 dieną Stalinas išleido slaptą direktyvą № 0428, kurioje įsakė paruoštiems diversantams (persirengusiems vokiečių armijos uniformomis), perėjus į priešo teritoriją, žudyti taikius gyventojus.

 

Žvėriškas raudonosios armijos elgesys su taikiais gyventojais buvo suplanuotas ir metodiškai parengtas, o taikių gyventojų naikinimas, rekomenduotas sovietinės vadovybės, siekiant atlaisvinti nukariautas teritorijas.

 

Bet tada, per paskutinįjį II-ojo pasaulinio karo pusmetį (1944 m. rudenį – 1945 m. pavasarį) Mažosios Lietuvos gyventojų sumažėjo daugiau nei 4 kartus. Dauguma krašto vyrų tuo metu buvo jau patekę į nelaisvę arba žuvę, tad visa sovietinės armijos neapykanta ir kerštas teko krašto moterims, vaikams ir seneliams.

 

Raudonosios armijos ideologai (Ilja Geršovičius Erenburgas) vykdydami vadovybės įsakymus, ragino sovietiniams kariams prievartauti, užmušinėti net nėščias moteris ir vaikus.

 

Per stebuklą išlikę 102 tūkst. gyvųjų buvo deportuoti.

 

Vienas žymiausių D. Britanijos karo istorikų Maksas Hastingas savo knygoje „Armagedonas. Mūšis dėl Vokietijos 1944–1945 metais“ teigia, kad tai, kas įvyko pirmųjų atakų Rytprūsiuose atveju, buvo tokie baisumai, kokių dar nežinojo pasaulio istorija.

 

Karo tribunolas Niurnberge, apkaltinęs nacių lyderius nusikaltimais prieš žmoniškumą, genocido sąvoką pavartojo savo kaltinamajame akte. Jis buvo aprašytas taip: „tyčinis ir sisteminis rasinių arba nacionalinių civilių grupių naikinimas tam tikrose okupuotose teritorijose".

 

1946 m. Jungtinės Tautos (JT) rezoliucijos Nr. 96 (I) projekte, genocidas įvertintas kaip tarptautinis nusikaltimas, papildomai įtraukus dar vieną aukų grupę - politinę. Ir ne nuostabu, kad, aršiai pasipriešinus Sovietų Sąjungai, tokios aukų grupės galutiniame dokumente nebeliko.

 

Tačiau dokumentalistai randa vis daugiau įrodymų, kad Rytprūsiuose ir Mažojoje Lietuvoje buvo vykdomas būtent genocidas.

 

Prieš keletą metų Karaliaučiuje (Kaliningrad) plačiajai auditorijai buvo demonstruotas dokumentinis filmas "Rytų Prūsija pragare" - «Восточная Пруссия в аду». Dokumentikos peržiūroje dalyvavo ir dalis Rytų Prūsijos šturmo veteranų, kuriems prireikė validolio.

 

Šiandieną, vertinant įvykius naujai susiklosčiusioje politinėje atmosferoje, dalis istorikų stengiasi užimti vienokią ar kitokią poziciją Mažosios Lietuvos genocido klausimu.

 

Siekiant neaštrinti padėties ir diplomatiškai aptarinėjant (nebeegzistuojančios valstybės !) laikinai administruojamų žemių klausimą, šiandieną yra galimi įvairūs buvusios istorijos interpretaciniai požiūriai.

 

Lyg iškenčiant skaudantį dantį toleruojami net pripažintų istorikų pasisakymai, kad jokio genocido nebuvo. Situaciją apsunkina ir tai, kad Mažosios Lietuvos genocido detaliu tyrimu nėra suinteresuotos JAV ir Anglija (tuometiniai Raudonosios armijos sąjungininkai).

 

Dokumentinis filmas "Ostpreußen im Inferno 44/45" ("Rytų Prūsija pragare") kol kas uždraustas ir Vokietijos plačiajai peržiūrų auditorijai.

 

Bet minint ir vertinant svarbiausius pereito šimtmečio buvusius įvykius, atstatant teisingumą, svarbiausia - įrodymai. Panašu, kad net mūsų kai kuriems istorikams yra dėl ko sunerimti. Validolio gali prireikti ir jiems. Tikėkimės, kad jiems neteks bėgti į skaityklas tam, kad išsiplėštų iš spaudos puslapių savo pačių prirašytų, laikmečiui "tinkamų", tiesų...


Mažosios Lietuvos reikalų tarybos (MLRT) Klaipėdos krašto skyriaus aktyvo narys

 

Arūnas Trukanas

.

Share
Follow us on Twitter


ISSN 2029-7866  | © 2011 Lietuvių Tautinis Centras | Visos teisės saugomos


Tautos balsas - žinios Lietuvai. Patriotinis interneto portalas. Lietuviai - Lietuvai!
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis